مقاطع تحصیلی

مقاطع تحصیلی

معرفی سیستم آموزشی آمریکا

سیستم آموزشی در ایالات متحده به مانند سیستم های آموزشی در دیگر کشورها است . دانش آموزان در این سیستم آموزش های خود را از دوره ابتدایی آغاز کرده  و پس از آن وارد دوره راهنمایی ( Middle-School ) و سپس دبیرستان می شوند. اما این مراحل نهایتاً منجر به دریافت مدرک دیپلم نمی شود بلکه الزام به حضور در کالج برای قسمت سوم تحصیلات می باشد و همچنین برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر دانشگاهی به آن نیاز است .

مقاطع تحصیلی بالاتر ( دانشگاهی ) مانند لیسانس ، فوق لیسانس ، دکتری و فوق دکتری می باشد که در رشته های مختلف ممکن است این درجات کمی محدود باشند .  این مقاطع با حضور دانشجو در دانشگاه ها صورت می پذیرد و پس از طی دوره های مشخص با زمان بندی تعیین شده موفق به اخذ مدارک های لازم خواهد شد .

بر خلاف بسیاری از کشور ها ، آمریکا هیچ کنترل مرکزی بر روی سیستم آموزشی ندارد و این نظام مطابق بر قوانین فدرال و بودجه های فدرالی کنترل و مدیریت می شود.

اعداد و ارقام : 

در سال ۲۰۰۰ ، ۷۶ میلیون نفر تحصیلات خود را از مقطع ابتدایی تا دریافت دیپلم آغاز کردند و ۷۲% از این تعداد ، وارد تحصیلات آکادمیک شدند. همچنین بیش از ۸۰% از کسانی که دبیرستان را تمام کرده و وارد کالج شدند ، موفق به دریافت مدرک لیسانس شدند . ۲۷% از این تعداد نیز توانستند تا در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنند. نکته قابل توجه حقوق پرداختی برای دانشجویان است که مبلغی در حدود ۵۱۰۰۰$ اعلام شده است . همچنین نرخ بیکاری در ایالات متحده در همین سال که توسط سازمان آمار این کشور اعلام شد ، ۱۰% برای کسانی بود که توانسته بودند تنها مقطع متوسطه (دبیرستان) را تمام کنند اما برای فارغ التحصیلان دانشگاهی این نرخ تنها ۴٫۲% می باشد.

نکته قابل تامل دیگر نرخ ۹۹% باسوادی در آمریکا است که بسیار چشمگیر می باشد اما ۷۷% این تعداد مربوط به کسانی است که تحصیلاتی در حد مقطع متوسطه و پایین تر دارند.

 

سیستم اموزشی آمریکا به روایت تصویر : 

مقاطع تحصیلی آمریکا

مقاطع تحصیلی آمریکا