♦ ویزای غیر مهاجرتی

 

≡ ویزای ویژه هنرمندان و ورزشکاران مشهور
O1 ویزای غیر مهاجرتی ویژه هنرمندان، ورزشکاران مشهور و افرادی با قابلیت های فوق العاده و خاص یا دارندگان جوایز بین المللی در رشته های ورزشی ،هنر، موسیقی و سینما می باشد. ویزای O2 به شخصی که به عنوان دستیار ، مشاور و یا همکار شخص دارای ویزای O1 را همراهی می کنند ، تعلق می گیرد. اخذ مشاوره از یک وکیل مورد تایید اداره مهاجرت در امریکا در تهیه مدارک و نحوه ارائه انها کمک شایانی به متقاضیان این نوع ویزا خواهد نمود.


≡ ویزای ورزشکاران و یا هنرمندان P3 ،P2 ،P1
مخصوص ورزشکاران و یا هنرمندانی است که قصد حضور در یک مسابقه ورزشی و یا برنامه مشخص هنری یا برنامه ای در خصوص اهدای جوایز بین المللی را دارند و یا به عنوان عضوی از یک گروه هنری و یا ورزشی در سطح بین المللی،می باشند و طی مدت زمان مشخص به آمریکا سفر می کنند تعلق می گیرد.
ویزای P-2 مختص هنرمندان و ورزشکارانی است که قصد انها شرکت در یک برنامه تبادل فرهنگی و هنری بین یک سازمان در امریکا با سازمان معتبر دیگری در خارج از امریکا می باشد، تعلق می گیرد.
ویزای P-3 برای اشخاصی‌ است که میخواهند به صورت موقت در یک دوره ورزشی ، هنری و یا سرگرمی خاص مشغول به تحصیل و یا تدریس شوند. تعلق می گیرد.


≡ ویزای توریستی B1 , B2
ویزای B1 در گروه ویزای توریستی امریکا با هدف بازرگانی می باشد اشخاصی که جهت انجام امور بازگانی (صادرات و واردات ) بازدید و شرکت در جلسات اداری بازرگانی،سرمایه گذاری مذاکرات تجاری و سرمایه گذاری ، و یا مصاحبه جهت امور استخدام قصد ورود به امریکا را دارند. با ارائه مدارک مرتبط می توانند متقاضی این نوع ویزا باشند. حداقل مدت زمان صدور این نوع ویزا ۳ ماهه می باشد.و برای افرادی که بار اول متقاضی این نوع ویزا می باشند شش ماهه صادر می گردد.
ویزای ۲B ویزای توریستی امریکا برای افرادی است که قصد بازدید از امریکا به عنوان یک توریست و یا حضور در یک سمینار و یا بازدید از یک مکان، اموزشی یا ورزشی و یا تفریحی و یا دیدار از اقوام و بستگان خود در امریکا را دارند تعلق می گیرد .و برای افرادی که برای بار اول متقاضی این نوع ویزا می باشند شش ماهه صادر می گردد.

study-in-usa

♦ انواع ویزای دانشجویی آمریکا

 

≡ ویزای F1 , F2
ویزای F1 ویژه متقاضیانی می باشد که قصد ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی (فوق دیپلم، لیسانس،فوق لیسانس و دکترا ) و دوره های اموزشی زبان انگلیسی را دارند تعلق می گیرد.
حداقل مدت زمان این ویزا یکساله می باشد . دانشجویانی که با ویزای F1 درامریکا حضور دارند ، اجازه کار نخواهند داشت ، به جزء ۲۰ ساعت در محیط دانشگاه .
همسر و فرزندان زیر ۲۱ دانشجو می توانند به عنوان همراه با ویزای F2 وارد امریکا شوند . همراهان می توانند همزمان با دانشجو و یا پس از ورود دانشجو به امریکا به صورت جداگانه درخواست ویزا نمایند .
دارندگان ویزای F2 تنها اجازه حضور در دوره های اموزشی کاربردی کوتاه مدت، دوره های شبانه و دوره هایی که نیازمند صدور مدرک آکادمیکی نمی باشد به صوت نیمه وقت تحصیل نمایند.ولی اجازه کار نخواهند داشت و فرزندان دارنده این نوع ویزا اجازه تحصیل تا مقطع دیپلم را خواهد داشت. در صورتی که دارندگان ویزای F2 قصد ادامه تحصیل در مقاطع اکادمیک را داشته باشند می بایستی ویزای خود را به F1 و در صورتی که قصد کار کردت در امریکا را داشته باشند . پس از یافتن کارفرمای مورد تایید اداره مهاجرت می توانند ویزای خود را به H1 تغییر دهند.

 


≡ ویزای J1

ویزای تبادل فرهنگی یا تبادل نیروی کار در خصوص اشتغال ،تحقیق یا اموزش و یا تدریس می باشد . واجدین شرایط این ویزا متعهد به اتمام دوره مورد نظر از طرف کارفرما می باشند.در خصوص این نوع ویزا کارفرما می تواند دانشگاه و یا شرکت باشد.این نوع ویزا قابل تبدیل به ویزاهای دیگر نمی باشد ولی قابل تمدید حداکثر به مدت۷ سال در خاک امریکا می باشد.
شخص دارنده این نوع ویزا می بایستی پس از اتمام مدت زمان ویزای خود، خاک امریکا به مدت دو سال ترک نموده و در صورت تمایل به ورود مجدد و تغییر ویزا می بایستی مجددا خارج از خاک امریکا درخواست ویزا نماید. در مواردی بسایر خاص در صورتی که فرد دارنده این نوع ویزا درخواست تبدیل ویزا در خاک امریکا را داشته باشد. با داشتن دلیل موجه و کمک گرفتن از یک وکیل مورد تایید اداره مهاجرت می تواند ویزای خود را تغییر و یا تبدیل به اقامت دائم نماید.


≡ ویزای M1 ,M2
افرادی که قصد تحصیل در دوره های غیر اکادمیک کاربردی ، کوتاه مدت در ایالات متحده را داشته باشند می توانند جهت اخذ ویزای M1 اقدام نمایند. مدت زمان طول دوره اموزشی این دوره های تخصصی معمولا کمتر از یکسال و مطابق با سابقه کار و تحصیلات قبلی متقاضی می باشد. هر اندازه که هماهنگی بین نوع دوره های انتخابی با تجربه کار و تحصیلات متقاضی این نوع ویزا بیشتر باشد. درصد موفقیت اخذ ویزا در سفارت نیز بیشتر خواهد بود. همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال دارندگان این نوع ویزا می توانند به عنوان همراه و با ویزای M2 وارد امریکا شوند. ولی اجازه کار را در امریکا نخواهند . اجازه تحصیل برای همراهان دارنده این نوع ویزای همانند ویزای F2 می باشد.


≡ ویزای نامزدی K1
این نوع ویزا به افرادی که قصد ازدواج با یک شهروند امریکایی را دارد تعلق می گیرد و شخص دارنده این نوع ویزا می بایستی پس از ۹۰ روز از ورود به خاک امریکا ، ازدواج خود را با شهروند امریکایی قطعی و قانونی نمایند. اخذ این نوع ویزا قوانین و شرایط خاص خود را دارد و داشتن یک وکیل مورد تایید اداره مهاجرت امریکا در اخذ این نوع ویزا کمک شایانی به تهیه مداک مورد نیاز اداره مهاجرت و سفارت خواهد نمود.


≡ ویزای H1 ویزای کار

کسانی که دارای تخصص حرفه ای خاص می باشند در صورتی که از طرف یک کارفرمای امریکایی دعوت به کار شوند می توانند تقاضای ویزای کار نمایند. در این نوع ویزا داشتن حداقل مدرک لیسانس تایید شده ، و کارفرمای واجد شرایط اداره مهاجرت امریکا از شرایط لازم می باشد. در مواردی که فرد متقاضی مدرک کارشناسی نداشته باشد داشتن سالها تجربه کاری در رشته خاص و توانایی اثبات این ادعا می تواند به متقاضی در خصوص اخذ این نوع ویزا کمک نماید. حداقل مدت زمان صدور این ویزا یک ساله می باشد و همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال دارنده ویزای کار می توانند به عنوان همراه وارد امریکا شوند ولی اجازه کار را نخواهند داشت.همکاری با یک وکیل مهاجرت در اخذ این نوع ویزا کمک بسیاری به متقاضی خواهد نمود.
در صورتی که کارفرمای امریکایی واجد شرایط لازم اداره مهاجرت را در خصوص درخواست گرین کارت برای نیروی کار خود را داشته باشد. متقاضی می تواند از طریق کارفرمای خود درخواست گرین کارت نماید.و اجازه اقامت دائم در امریکا را کسب نماید.


≡ ویزای مبلغان مذهبی R1

اشخاصی که یک مبلغ مذهبی می باشند و مراسم دعای مذهبی را هدایت می کنند، و یا یک معلم و یا مترجم مذهبی و کسانی که به صورت حرفه ای ارائه دهنده حرفه مذهبی و کارهای صنعتی مذهبی می باشند می توانند درخواست این نوع ویزا را داشته باشند و در ابتدا این نوع ویزا برای مدت زمان ۳۰ ماه صادر می گردد و قابل تمدید به همان مدت می باشد.ارائه مدارکی دال بر وابسته بودن به یک سازمان مذهبی و گروه های مذهبی معتبر و با اعتقاد شناخته شده الزامی می باشد.


≡ ویزای تجاری (صادرات و واردات) E1

ویزای تجاری E1 جهت گسترش تبادلات تجاری بین کشور امریکا و کشورهای مورد تایید امریکا می باشد و ملیت های مختلف افراد و شرکتها بر اساس این نوع ویزا می توانند اجازه کار در امریکا را جهت توسعه و تبادل تجاری مستقیم دوطرفه با کشور امریکا(صادرات و واردات) داشته باشند این افراد نمی توانند از مهارتهای شخصی خود بطور مثال پزشکی ، فنی یا وکالت یا … استفاده نمایند ، و می بایستی فعالیت انان در قالب توسعه یک فعالیت تجاری باشد.مدت زمان این نوع ویزا از دو سال تا ۵ سال قابل صدور می باشد. و حداقل سرمایه گذاری برای اخذ این گونه ویزا مشخص نمی باشد. اشخاصی‌که قصد راه اندازی یک شرکت تجاری که خودشان قصد انجام امور ان را داشته باشند را دارند و می توانند به طور مداوم در حال سرمایه گذاری شخصی در ان شرکت باشند واجد شرایط این نوع ویزا می باشند .یک ویزا همچنین شامل حال کارمندان اصلی‌ و سطح بالای ان شرکت نیز می شود.


≡ ویزای سرمایه گذاری از طریق E2 Business Plan

افرادی که قصد راه اندازی یک بیزینس با سرمایه شخصی را در امریکا داشته باشند می توانند متقاضی ویزای E2 باشند
انتخاب نوع بیزینس مورد نظر جهت سرمایه گذاری کاملا می تواند با توجه به توانایی حرفه ای فرد متقاضی تعریف گردد.و پس از ورود به امریکا، مدیریت و سوددهی بیزینس کاملا در اختیار متقاضی می باشد.به عنوان مثال متقاضی می تواند با خرید یک سوپرمارکت و یا در بیزینسی جهت خدمات کامپیوتری سرمایه گذاری کند .در ابتدا این نوع ویزا برای مدت دو سال صادر می گردد .پس از پایان دو سال ارائه مدارک مالی در خصوص سودده بودن این نوع بیزینس جهت تمدید ویزا لازم می باشد.در صورتی که پس از دو سال متقاضی تمایلی به ادامه بیزینس خود نداشته باشد می تواند قبل از پایان مدت اعتبار ویزای سرمایه گذاری خود، در صورتی که واجد شرایط هر کدام از انواع ویزاهای دیگر باشد می تواند یزای خود را به نوع دیگر ویزا تغییر دهد.
حداقل مبلغ سرمایه گذاری مورد نیاز این نوع ویزا ۸۰۰۰۰$ امریکا می باشد و با توجه به توان سرمایه گذاری متقاضی این نوع ویزا می تواند تا مبلغ ۲۰۰۰۰۰$ نیزافزایش یابد.
مدت زمان لازم جهت انجام کل پروسه و اخذ مجوزهای لازم جهت ورود سرمایه به امریکا و انجام امور اخذ ویزا توسط گروه وکلای تحریری ۶ ماهه می باشد.
از مزایای بسیار خوب این نوع ویزا متناسب بودن برای خانواده هایی می باشد که تمایل دارنده در ابتدا به همراه یکدیگر وهمزمان وارد خاک امریکا شوند همسر و فرزندان دارنده ویزای E2 نیز اجازه کار و تحصیل در امریکا را دارند.