قوانین کار در ایالت متحده آمریکا برای دانشجویان با ویزای F-1

به یاد داشته باشید که شما توسط ویزای خود برای کار کردن در ایالت متحده محدود شده اید. شما باید تمام الزامات و محدودیت های مربوط به ویزای خود را بدانید. در صورت داشتن هر گونه سوال، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویزا و مشورت با وکیل مهاجرت، لطفا از مرکز مهاجرت دانشجویی بین المللی ما بازدید فرمایید.

قوانین کار برای دانشجویان

≡ قوانین کار برای دانشجویان

اکثر دانشجویان بین المللی در ایالات متحده آمریکا دارای ویزای F-1 هستند که ویزای دانشجویی غیر مهاجرتی ایالات متحده می باشد. این دانشجویان اجازه دارند در ایالات متحده کار کنند، اما تنها تحت شرایط خاص و مطابق با دستورالعمل های پیچیده و محدودیت های که توسط اداره مهاجرت و شهروندی ایالات متحده (USCIS) صادر می شود.

بطور کلی استخدام مشروط به مدت و محدودیت های ویزای F-1 شما می باشد. به عنوان یک دانشجوی F-1 ، در طول مدت اقامت شما در ایالات متحده، چندین دسته بندی شغلی وجود دارد. اشتغال در دانشگاه که بصورت آزاد وجود دارد و پس از آن چهار دسته اشتغال خارج از دانشگاه وجود دارد: آموزش عملی اختیاری OPT، آموزش عملی مربوط به برنامه تحصیلی CPT، مشکلات شدید اقتصادی و سازمان های بین المللی تایید شده.

 • اشتغال در دانشگاه
 • آموزش عملی اختیاری OPT
 • آموزش عملی مربوط به برنامه تحصیلی CPT
 • مشکلات شدید اقتصادی
 • سازمان های بین المللی تایید شده

≡ اشتغال در دانشگاه

اشتغال در دانشگاه توسط قوانین  USCISآزاد اعلام شده و نیازمند موافقت ‌USCIS نیست. با این حال، اگر چه وضعیت F-1 امتیاز اشتغال در دانشگاه را بهمراه دارد، فرصت های این نوع اشتغال در بیشتر مدارس محدود می باشد. حتی اگر شما بتوانید یک کار در دانشگاه بیابید، برای منبع مالی یکسال نباید روی آن حساب کنید، و اغلب این کارها با رشته تحصیلی شما مرتبط نیستند. در بسیاری از مدارس، قبل از پذیرش هر شغلی در دانشگاه، لازم است که شما از دفتر دانشجویان بین المللی اجازه بگیرید و ممکن است به دانشجویان ترم اول یا سال اول اجازه استخدام داده نشود.

برای کار در دانشگاه، یک دانش آموز F-1 مشمول قوانین زیر می باشد:

 • شما باید وضعیت مجاز F-1 را حفظ کنید
 • در زمان تحصیل، شما می توانید ۲۰ ساعت در هفته کار کنید
 • اگر شما قصد ثبت نام در ترم آینده را دارید، در طول تعطیلات و نیز آخر هفته، میتوانید به طور تمام وقت کار کنید.
 • این موقیعت شغلی ممکن نیست با یک فرد ساکن ایالات متحده جابجا شود

تعریف اشتغال در دانشگاه شامل موارد زیر می شود:

 • کاری که در محل مدرسه به طور مستقیم برای مدرسه شما انجام می شود(از جمله کار مربوط به کمک هزینه تحصیلی یا هزینه ای که به دستیار اساتید داده می شود).
 • کاری که در محل شرکت های تجاری که برای دانشجویان یا دانشگاه خدماتی ارائه می کنند، انجام میشود، مانند فروشگاه کتاب مدرسه یا کافه تریا. (استخدام در محل شرکت های تجاری که بطور مستقیم خدمات دانشجویی ارائه نمیکنند، مانند یک شرکت ساختمانی که ساختمان مدرسه را می سازد، از نوع اشتغال در دانشگاه برای اهداف این قانون فرض نمیشود).
 • کاری که در مکانی خارج دانشگاه انجام می شود و وابسته به تعلیم و تربیت است، به مدرسه/دانشگاه مربوط می باشد. وابستگی های آموزشی باید با برنامه آموزشی تصویب شده مدرسه مطابق باشد یا به پروژه های تحقیقاتی تصویب شده و دارای بودجه در سطح کارشناسی ارشد مربوط باشد. در هر مورد، اشتغال باید بخشی جدایی ناپذیر از برنامه آموزشی دانشجو باشد.

از آنجاییکه موقعیت شما همیشه مشروط به حمایت مدرسه شما می باشد، باید قبل از درخواست یا قبول هر شغلی، راهنمایی و اجازه دفتر دانشجویان بین المللی خود را کسب کنید و باید تفسیر خاص آنها را در مورد هر شرایط مبهمی مطالبه کنید. همچنین شما به راهنمایی مدرسه خود نیازمند هستند تا اطمینان حاصل کنید که تمام فرم های USCIS را دارید و هرگونه تاییدیه ضروری از USCIS را دریافت کرده اید.

≡ آموزش عملی اختیاری OPT

دانشجویان بین المللی در ایالات متحده در وضعیت/موقعیت مهاجرت F-1 دارای اعتبار، اجازه دارند که در طی تحصیل و نیز پس از فارغ التحصیلی، در خارج از دانشگاه در موقعیت های آموزشی عملی اختیاری بکار بپردازند. قوانینی که توسط اداره مهاجرت و شهروندی ایالات متحده USCIS به تصویب رسیده است، انجام OPT و تمام ملزومات اشتغال OPT قبل از اجازه گرفتن از USCIS و نیز قبل از اجازه گرفتن از دفتر دانشجویان بین المللی مدرسه را کنترل می کند.

پس از حداقل ۹ ماه ثبت نام، شما می توانید برای OPT درخواست دهید. اما نمیتوانید تا زمانیکه مدرک مجور اشتغال تان EAD)) را از USCIS دریافت نمایید، کار کنید و حداقل باید یکسال قبل ثبت نام کنید. شما نیازی به داشتن یک پیشنهاد کاری برای مدرک مجور اشتغال تان (که می خواهید برای USCIS ارسال نمایید) ندارید و اشتغال OPT میتواند در هر مکانی در ایالت متحده اتفاق بیافتد. سریع شروع کنید-۹۰ روز طول می کشد تا  USCIS به درخواست شما رسیدگی کند- و مطمئن شوید که شما با دفتر دانشجویان بین المللی مدرسه خود کار می کنید. مثل همه چیزهای دیگر که در ایالت متحده انجام خواهید داد، این اجازه بر مبنای حفظ وضعیت مجاز F-1 می باشد و دفتر دانشجویان بین المللی شما آنجاست تا به شما کمک کند که این وضعیت را در طول اقامت خود حفظ کنید.

ملزومات اشتغال OPT عمومی:

 • اشتغال باید مسقیما مرتبط با رشته دانشجو باشد
 • دانشجو باید وضعیت F-1 مجاز را حفظ کند
 • دانشجو باید قبل از اتمام تمام کارهای یک سطح/درجه تحصیلی برای OPT درخواست بدهد
 • دانشجویانی که ۱۲ ماه یا بیشتر در حالت آموزش عملی برنامه تحصیلی(CPT)  تمام وقت استخدام شده اند، واجد شرایط برای OPT نمی باشند.

استخدام OPT در کل، ۱۲ ماه کار تمام وقت را شامل می شود. اگر فردی بصورت OPT نیمه وقت (زمانیکه هنوز  فرد در مدرسه تحصیل می کند) کار کند، به اندازه نصف میزان کار نیمه وقت از این مدت ۱۲ ماه، کاسته می شود. برای مثال، اگر شما برای ۶ ماه نیمه وقت کار کنید، میتوانید ۹ ماه تمام وقت کار کنید(یعنی کار نیمه وقت مدت ۱۲ ماه کار تمام وقت را کاهش می دهد).

دانشجویان میتوانند برای هر سطح متوالی درجه تحصیلی که بدست آورده است، اجازه ۱۲ ماه اشتغال OPT دریافت کند. به عنوان مثال شما پس از دریافت درجه کارشناسی میتوانید ۱۲ ماه کار OPT انجام دهید، به دانشگاه برگردید، و پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد مجددا ۱۲ ماه کار OPT انجام دهید. قبل از اتمام OPT (دانشجویانی که هنوز در حال تحصیل هستند) و پس از اتمام OPT( دانشجویانی که یک مقطع تحصیلی را به اتمام رسانده اند) هرکدام قوانین خاص خود را دارند:

OPT قبل از اتمام تحصیل:

 • دانشجویان باید بطور تمام وقت در دانشگاه ثبت نام کنند.
 • در طول ترم های تحصیلی، دانشجویان تنها ۲۰ ساعت در هفته کار کنند
 • دانشجویان در طول تابستان و دیگر وقفه های تحصیلی(وقفه آنقدر طولانی که دانشجو پس از آن به دانشگاه بازگردد) میتوانند تمام وقت کار کنند
 • دانشجویان پس از اتمام تمام تکالیف(کارهای) درسی شان میتوانند تمام وقت کار کنند، اگر یک پایان نامه یا رساله دکتری هنوز نیازمند کار بیشتر است و دانشجو پیشرفت متوسطی را در طی تحصیل خود داشته است.

OPT پس از اتمام تحصیل:

 • پس از اتمام تحصیل، کار OPT باید تمام وقت انجام گیرد(۴۰ ساعت در هفته)
 • تمام کارهای OPT باید در طی ۱۴ ماه پس از فراغت از تحصیل، به اتمام برسند
 • درخواست برای این نوع از OPT باید قبل از اتمام تحصیل دانشجو، توسط USCIS پذیرفته شود

و نکته آخر- از قوانین سفر که دانشجویان F-1 را در OPT کنترل می کند آگاه باشید. اگر شما پس از اتمام تحصیل تان، اما قبل از دریافت EAD و بدست آوردن کار، کشور را ترک می کنید، ممکن است اجازه بازگشت پیدا نکنید. شما میتوانید پس از اتمام تحصیل، اگر دارای مجوز EAD و یک کار هستید، کشور را ترک کنید اما مطمئن باشید که همه چیزهایی که برای بازگشت بدان نیاز دارید را همراه با خود بیاورید (شامل پاسپورت معتبر، کارت EAD معتبر، ویزای F-1 معتبر، تمام I-20s بعلاوه صفحه ۳ آنرا که توسط مشاور دانشجویان بین المللی شما در طی ۶ ماه گذشته تائید و امضا شده است و همچنین نامه اشتغال تان شامل تاریخ و دستمزد کار)

توضیح: I–20 یک سند چند منظوره است که توسط دولت صادر می شود و مجوز در صفحه سوم آن چاپ می گردد.

به روزرسانی OPT – آپریل ۲۰۰۸

در آپریل ۲۰۰۸، وزارت امنیت Homeland شرایط OPT خود را برای دانشجویانی که مقطع تحصیلی مشخصی را طی می کنند، به روزرسانی کرد و ۱۷ ماه به OPT اضافه شد تا اینکه استخدام OPT تا ۲۹ ماه بتواند ادامه یابد. این کار برای پر کردن شکاف بین دانشجویانی است که OPT خود را تمام می کنند و به دلیل چهارچوب زمانی و شماره کپ در ویزای H1B، شانسی برای داشتن ویزای H1B ندارند. اکنون دانشجویان میتوانند اشتغال OPT طولانی تری داشته باشند به طوریکه فرصت بیشتری برای درخواست ویزای H1B دارند.

توضیح: شماره CAP یا visa cap به محدودیت تعداد محدود ویزاهایی که در هر سال صادر می گردند مربوط می شود. و هر شخص که بخواهد ویزا بگیرد باید شماره CAP مخصوص به خود را دریافت کند.

اضافه شدن برنامه OPT تنها برای دانشجویانی امکان پذیر است که در کمپانی های که در برنامه E-Verify ثبت نام کرده اند ، شاغل باشند و شما باید یکی از رشته/موضوعات زیر را مطالعه کنید:

 • علوم آماری
 • علوم کامپیوتر کاربردی یا کاربردهای علوم کامپیوتر
 • مهندسی
 • تکنولوژی مهندسی
 • علوم زیستی
 • ریاضی
 • تکنولوژی نظامی
 • علوم فیزیک

≡ آموزش عملی مربوط به برنامه تحصیلی(CPT)

این نوع اشتغال یک نوع کار خارج از دانشگاه برای دانشجویانF-1 است زمانیکه آموزش کاربردی بخش جدایی ناپذیر این برنامه درسی تصویب شده یا برنامه آکادمیک باشد. اشتغال CPT به عنوان “مطالعه/کار دیگر، دوره انترنی، تحصیل مشارکتی، یا هرنوع دوره تخصصی یا انترنی لازم که توسط حامیان کارفرما از طریق توافق همکاری با دانشگاه پیشنهاد شود” تعریف می گردد. برای واجد شرایط بودن، این تجربه کاری باید مورد نیاز درجه تحصیلی شما باشد یا اعتبار دانشگاهی باید دریافت شود. و بله، شما میتوانید از اشتغال CPT حقوق دریافت کنید. قبل از اجازه از دفتر دانشجویان بین المللی مدرسه ، اطلاع رسانی به سرویس مهاجرت و شهروندی ایالات متحده (USCIS) مورد نیاز است.

دارا بودن شرایط برای استخدام CPT:

شما باید بطور تمام وقت برای یکسال در وضعیت معتبرF-1 در مدرسه ثبت نام کرده باشید( به جز دانشجویان کارشناسی ارشد زمانیکه برنامه فورا به کار CPT نیاز دارد)

توضیح: از آنجا که پروژه های تعریف شده، زمان بندی دارند و در این نوع اشتغال به متخصص آن کار خاص احتیاج می باشد.

 • استخدام CPT باید بخشی مرتبط با برنامه و سطح تحصیلی شما باشد یا برای یک درس که برای آن شما بودجه آکادمیک دریافت کرده اید، مورد نیاز باشد.
 • قبل از اینکه درخواست مجوز CPT  خود را ارسال کنید، باید یک پیشنهاد کاری دریافت کرده باشید که کنترل شود.
 • پیشنهاد کاری شما باید در زمینه تحصیلی یا رشته شما باشد.

 

دفتر دانشجویان بین المللی مدرسه باید برای اشتغال CPT به شما مجوز دهد. هنگامی که شما این مجوز را دریافت کردید، تنها می توانید برای کارفرماهای مشخصی کار کنید و برای زمان مشخصی که اجازه یافته اید(برخلاف حالت اشتغال OPT یا اشتغال خارج از دانشگاه از نوع مشکلات شدید اقتصادی، شما هر جایی در ایالت متحده میتوانید کار کنید). مجوز CPT شما همچنین مشخص می کند که شما برای کار CPT نیمه وقت (۲۰ ساعت یا کمتر در هفته) اجازه دارید یا تمام وقت(بیشتر از ۲۰ ساعت در هفته). در حالیکه در دانشگاه، شما تنها مجاز به کار نیمه وقت CPT هستید.

صرف نظر از این که شما مجوز کار CPT تمام وقت یا نیمه وقت دارید، محدودیتی برای اینکه چه مدت می توانید کار کنید وجود ندارد. با این حال، اگر شما به مدت ۱۲ ماه یا بیشتر بطور تمام وقت با مجوز CPT کار کنید، شما واجد شرایط کار OPT نیستید. اگر بصورت نیمه وقت در CPT کار کنید، یا بطور تمام وقت در CPT برای کمتر از ۱۲ ماه، شما هنوز هم برای تمام شرایط مجاز OPT خود، واجد شرایط هستید. بنابراین به تاریخ و ساعت مجوز خود توجه کنید و فرصت کار OPT خود را به مخاطره نیاندازید!

همانند سایر کارها، شما باید نزدیک با دفتر دانشجویان بین المللی خود کار کنید. قوانین عمومی برای دانشجویان، فارغ التحصیلان، داوطلبان دکتری و کسانی که شما را راهنمایی می کنند تا حدودی متفاوت است. دفتر می تواند به شما کمک کند تا واجد شرایط بودن خود را برای CPT تعیین کنید، مطمئن شوید پیشنهاد کاری که به شما شده، صلاحیت دارد و همچنین مطمئن شوید که تمام مراحل لازم برای درخواست دادن به USCIS را انجام داده اید. آنها همچنین مجبورند به CPT شما مجوز بدهند، بنابراین شما انتخابی ندارید و مجبور هستید تا با آنها کار کنید. اما آنها موافق/طرفدار شما هستند مخصوصا زمانیکه مقررات USCIS را دریافت می کنند. بنابراین از آنها استفاده کنید آنها آنجا هستند تا به شما کمک کنند.

بسیاری از مدارس در ایالت متحده برنامه های تحصیلی و کاری پیشنهاد می دهد که اشتغال بی واسطه از طریق برنامه های CPT را هماهنگ می کند. این کار نه تنها به دانشجویان بین المللی فرصت کمک به هزینه تحصیل شان را می دهد، بلکه آنها خواهند توانست در یک زمان هم تجربه کاری ارزشمندی داشته باشند و هم درجه کارشناسی ارشد خود را دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *