( Master of Business Administration ( MBA or M.B.A 

قبل از انتخاب رشته MBA مهمترین مساله این هست که باید خودتان و اینده شغلیتان را بشناسید اگر فکر می کنید که این رشته با خواسته ها و انتظارات شما سازگار و منطبق نمی باشد. این ایده خوبی نخواهد بود که این برنامه تحصیلی را برای اینده خود انتخاب کنید مگر اینکه کاملا یقین و اعتماد داشته باشید که گزینه مناسبی برای تغییر آینده شغلی، تحصیلی و حرفه ای من می باشد.

MBA یک گزینه مناسب و منطبق است برای ما و  چرا ؟

مزایای MBA :

MBA یک رشتهMASTER  با تقاضای بسیار بالا و مورد نیاز بازار می باشد.وهمچنان پس از گذشت  یک دهه از  اموزش  MBA این رشته همچنان  رشد ، گستر ده ای در تمام نقاط دنیا بخصوص در بازارهای توسعه اقتصادی دارا می باشد.(چین، هند، امریکا لاتین، خاورمیانه ..). و جالبتر اینکه شما نمی توانید بعد از گرفتن مدرک MBA  و داشتن این امتیاز ارزشمند ،ارزش این مدرک را مورد قیاس قرار دهید با  مدارک رشته مهندسی و یا رشته های  دیگر.

MBA محتوای مدیریت ، تجارت و  کسب و کار ارزشمند است اگر شما یک فرد تازه فارغ التحصیل یا با تجربه ۳۰ یا حتی ۱۰ ساله باشید. MBA تنها رشته ای است که همیشه جدیدترین دستورالعملها ،متد و فنون روز مدیریتی  دنیا را به شما اموزش می دهد و شما می توانید مهارت ها و مفاهیم کاربردی که در هر صنعت خاص و یا هر شغل خاص دیگر بکار برده می شود را در این رشته  اموزش ببینید.

mba-branch

توصیه برای متقاضیان M.B.A.

♦ برنامه های M.B.A فقط برای ترم پاییزه، که در ماه آگوست یا سپتامبر آغاز می شود. بسته به دانشگاهی که می خواهید در آن ادامه تحصیل دهید، مهلت درخواست برای برنامه های M.B.A. می تواند یک سال قبل از شروع برنامه باشد. مهلت اکثر برنامه های M.B.A. از ژانویه تا آوریل است. شما باید قبل از پایان مهلت درخواست برای پذیرش، در آزمون های تاقل و GMAT شرکت کنید.

♦ در برخی از دانشگاه ها آخرین مهلت برای ثبت نام متقاضیان خارجی زودتر از آخرین مهلت برای متقاضیان آمریکایی است. برخی از برنامه های M.B.A. هم دارای چندین مهلت درخواست هستند، یعنی اینکه دو یا سه مهلت مختلف را برای متقاضایان ارائه می دهند. اغلب در این گونه موارد، هر چه دیرتر درخواست دهید، با رقابت شدیدتری مواجه خواهید بود. پس هرچه زودتر در خصوص درخواست برای پذیرش اقدام کنید.

♦ برای پذیرش معمولا در بیش از یک دانشگاه درخواست می دهیم. ودلیل آن این است که برنامه های M.B.A. تمایل دارند تعداد زیادی درخواست پذیرش از متقاضیان واجد الشرایط قبول کنند که اغلب ازظرفیت واقعی پذیرش آنها بیشتر است، بنابراین

♦ نمی توان مطمئن بود که در انتخاب اول خود پذیرفته خواهید شد از این جهت ما میبایستی حداقل ۳ دانشگاه را در اولویت قرار داده که با قبل از انتخاب دانشگاه با معیارهای مدنظر شده انطباق داده و در صورت توافق اقدام به امور پذیرش خواهد شد.

♦ مهمترین بخش تصمیم گیری  کمیته پذیرش M.B.A.  مبیاشد و بسیار مهم است که آمادگی خود را از یک سال قبل نشان داده و خود را آماده برای حضور در هر مرحله از پذیرش نشان دهید ، چون در موارد بسیاری مکاتبه و یا مصاحبه از معیارهای مهمی در جهت جذب داوطاب مد نظر می باشد .

♦ حتماً فعالیت های کارآفرینی و فعالیت های فوق برنامه مرتبط با کسب و کار خود را به دقت بیان کنید. این فعالیت ها، حتی اگر تجارب تجربه کاری تمام وقت نباشند، خلاقیت، ابتکار عمل و قدرت مدیریت شما را نشان می دهند، ویژگی هایی که کمیته های پذیرش دانشجو مایل به دیدن آنها هستند.

♦ در بهار یا اوایل تابستان تصمیم دانشگاه در خصوص درخواست پذیرش شما اعلام خواهد شد.

♦ در صورتی که در امتحانات تافل و یاGMAT  آمادگی لازم را ندارید میبایستی حداقل یک بازه ۶ ماه تا یکساله را برای آمادگی خود در نظر بگیرید .

♦ آگاهی از میزان بورسیه ، وام های تحصیلی به علاوه هزینه های هر دانشگاه بسیار مهم و حیاتی میباشد و همچنین هزینه خوابگاه و زندگی در هر کشور نیز بسیار متفاوت است و ما سعی داریم که ریز هزینه های مربوطه را به طور سالانه در اختیار شما قرار دهیم .

♦ با توجه به اهمیت این رشته در بازار کار،رشد یا کاهش استخدام سالانه ، تغییرات ناگهانی شرایط ویزای کارو شرایط اقامت درهر کشور ، بسیار مهم است که در انتخاب دانشگاه و کشور حداکثر دقت لازم را داشته باشید و از مشاوران ما توصیه های به روز و لازم را به سرعت دریافت نمایید.

Print

مزایای انتخاب گروه MBA مشاوره مدیران اجرایی :

۱-  هدایت کامل داوطلب در تعیین دانشگاه مورد نظر در دنیا

۲-  برنامه ریزی ساختاری و اصولی متناسب با انتظارات و اهداف شغلی اینده داوطلب

۳-  ارائه یک پروپزال مناسب برای هر فرد  با توجه به میزان بودجه و مدارک ارائه شده(ازمونها ، مدرک تحصیلی ، تجربه کاری و..).

۴-  مشاوره در خصوص مصاحبه سفارت

۵-  تعیین  وقت سفارت و برنامه ریزی دقیق تا مرحله اخذ ویزای کشور مربوطه

۶-  همکاری ، مشاوره  ومذاکره با دانشگاه در جهت اخذ بورسیه تحصیلی و اخذ کمک هزینه و یا وام تحصیلی .

۷-  پشتیبانی به هنگام ورود در کشور مربوطه در زمینه خوابگاه و اقامت مناسب داتشجویی با در نظرگیری هزینه ها .

۸-  پشتیبانی ادامه تحصیل در مقطع دکترا

۹-  پشتیبانی در زمینه انتقال واحدهای دانشگاهی از کشوری به کشور دیگر (مثال: چین به اروپا ، دبی به آمریکا ،مالزی به آمریکا)

۱۰- آماده سازی داوطلب در زمینه اخذ مدارک مورد نیاز زبان برای تافل ، GMAT/GRE

چرا نباید MBA را انتخاب کنیم؟

MBA رشته ای  است که در مقایسه با رشته های دیگر هزینه بیشتری جهت اموزش در بر می گیرد. که دلیل ان به علت  تقاضای بالای صنعت و بازارهای بین المللی ، می باشد به روز بودن منابع اموزشی،سیستم  و روش تدریس کاملا کاربردی با متد نوین مدیریتی و مدل case study   هاروارد می باشد.

قبل از انتخاب و سرمایه گذاری در این رشته لازم است  یک تحلیل هزینه به همراه بازدهی و بر گشت سرمایه گذاری  در طول بازده یک یا سه ساله انجام دهید

MBA یک فرصت طلایی و انفجار در اقتصاد جهانی در دنبا می باشد بر اساس امار جهانی در UK در حال حاضر ۲۲,۰۰۰  در بیش از ۱۲۰ کشور در حال مطالعه MBA می باشند. و حتی مشهورترین انها  در اروپای اقلیمی می باشند. در امریکا بالغ بر ۰۰۰/۹۰ فارغ التحصیل MBA سالانه به بازار کار تزریق می شود.

 

small دیدگاه کارفرما نسبت به MBA:

شهرت MBA در میان مدیران و کارفرمایان این است که MBA مثل پول رایج در بازار منابع انسانی است و کارفرمایان ارزش واقعی این رشته را کاملا درک کرده و واقف هستند که انتظارات انها نسبت به یک فرد در این رشته چیست ؟ مهم نیست در کجای دنیا انها تحصیل کرده باشند .

در هر نقطه دنیا چه امریکا، اسیا، اروپا به هرحال دانشجویان MBA کارفرمایان اینده خود انگیزه های هستند که به عنوان سرمایه و برند ارزشمند برای شرکتها محسوب می شوند.

برخی از سازمانها برنامه های اموزشی ساختاریافته ای برای توسعه نیروی انسانی کلیدی دارند.و این می تواند در درون سازمانها یا ارسال نیروی انسانی به BS ها باشد. که در یکسان کاربردی یا ۲ ساله MBA تعریف می باشد و از بین انها نیز ۵۰% از کارفرمایان دوره های  نیمه حضوری و اموزش از راه دور را به طور کامل تامین مالی و پشتیبانی مالی می کنند به علت اینده کارفرمایان منافع مالی سود و درامد قابل توجهی  بعد از استخدام مجدد این افراد به دست می اورند که ارزشش حداقل ۲ برابر میزان سرمایه گذاری در طول یکسال بعد از فارغ التحصیلی خواهد بود.

برای افرادی که با احتمال شانس بیشتر درBS معتبر دنیا پذیرفته می شوند همیشه یک امنیت شغلی بعد از فارغ التحصیلی وجود دارد .که شرکتهای کاریاب بدنبال (recruiter) افرادی با مهارت های بالاتری در زمینه MBA میگردند .پس پذیرش در یک BS خوب یک معیارقابل اطمینان برای Recruiter  می باشد  پس نه تمام BS در این طبقه بندی کیفیتی قرار می گیرند .بعدا برخی از این معیارها را بر شماریم.

یک دانشجوی MBA از یک BS  مناسب  قطعا  فرصتهای بسیار زیادی را در بازارپیدا خواهدکرد . و یک انتخاب اشتباه در BS می تواند کل سرمایه گذاری شما را به هدر دهد. دقیقا نتیجه عکس انتظار شما به شما می دهد. بر اساس تحقیقات انجام شده بوسیله موسسه های تایید کننده  MBAدر جهان نشان می دهد که MBA یک مدیر جاه طلب را به بازار معرفی می کند.  که طیف وسیعی از فرصتهای شغلی مناسب را در دنیا خواهد داشت و شانس تصاحب سطوح بالاتر ، مسئولیتهای حیاتی در جایگاههای مدیریتی به همراه  حقوق تضمین شده بالاتر از هر رشته دیگر در دنیا را به دنبال خواهد داشت.

small دیدگاه دانشجو نسبت به MBA:

بر خلاف MASTER رشته های دیگر، MBA نه فقط فارغ التحصیل فوق لیسانس است بلکه واجد شرایط برای فوق تجربی است و این رشته مناسبی برای افرادی که توصیه شده اند MBA خودشان را به تاخیر بیندازند نیست  یا افرادی که باید MASTER  تخصصی در رشته های دیگر بگیرند.

هدف  MBA ایجاد یک ساختار زیر بنایی  از تجربه کاری در محیط صنعتی با مهیا نمودن مهارت و دانش جدید منجر به توانمند سازی انها برای احراز شرایط شغلی با پستهای بالاتر با مسئولیتهای بیشتر می باشد.و دانشجویان MBA پیشرفت شغلی فوق العاده ای خواهند داشت .

مدرک و ارزش تحصیلی حرفه ای و دانشی که حاصل می شود بعد از دوره MBA نمی تواند کم ارزش تلقی شود و کیفیت  مجموعه دانشجویان هم سطح و تجارب حاصل شده به تنهایی یک شاخص فوق العاده ای است برای ارزیابی کیفیت دوره MBA.

بر اساس یافته های دانشگاه هاروارد تحقیقات در ۱۰ BS حدود ۵۰% از دانش و تجربه حاصل شده از هم دوره(هم گروه ها ) با کیفیت بالا ی تجربی از صنایع مختلف در کلاس و در موقعیتهای case های گروهی در BS بوجود امده است.

حتی هم تیمی های دوره MBA بهترین  منبع ارزشمند برای ایجاد شبکه های حرفه ای در جذب کار و پیشرفت شغلی در اینده خواهد بود بعلاوه کمک بسیار زیادی به کارافرینان و افرادی که ایده جدیدی برای راه اندازی یک کسب و کار و نیاز به سرمایه گذاری و شریک تجاری مناسب می گردند بهترین شرایط محیطی برای این گونه افراد خواهد بود . همینطور که بسیاری از صنایع برجسته در دنیا شروع کار افرینی خود را در محیط اموزشی BS  اغاز کرده اند نظیر Google, Zip Car,Wall street, Amazon.

کارفرمایان و دانشجویان باید محتاط باشند در انتخاب BS که در جذب فارغ التحصیلان و پذیرش  دانشجویان برای ارائه تجارب اموزشی و کاربردی بر اساس برنامه تحصیلی MBA.

MBA ادعا نمی کند که دانشجویان را متخصص تربیت کند در همه رشته ها ی و زمینه های مختلف در سازمان چیزی که MBA انجام نمی دهد این است که جنبه های مختلف یک سازمان را از دید چند بعدی و چند محوری مشاهده ، درک و تحلیل کند. و در نهایت یک استراتژی موفق را شبیه سازی و فرموله سازی  کند و همچنین یک درجه بالایی از اعتماد به موفقیت با ریسک پایین را به سازمان و مجموعه  همکاران  خود تلقین نماید در واقع MBA قادرمی سازد که ایجاد مهارتهای مدیریتی دانش کافی خود باوری و انگیزش های درونی و در نهایت  روحیه بالای ریسک پذیری محاسبه شده را تقویت می نماید .و قادر می سازد که افراد را برای احراز مدیریت  سازمان و حتی به یک جایگاه در سطح هیئت مدیره برساند.

وقتی MBA امروزه دیگر یک علاقه و یا ویژگی مطلوب برای صنایع و سازمانها نیست بلکه یک نیاز ضروی و حیاتی برای بقای سازمان ها در بازارهای روبه رشد و سریع  جهانی است. (و این بسیار رایج در خدمات مالی ، بیمه و خدمات مشاوره در سطح دنیاست)

یافته ها نشان می دهد که تعداد قابل توجهی از مدیران مالی در رشته های MBA هستند . بر اساس موسسه تحقیقاتی MBA هر جایگاه نسبت سازمانی به. تحلیل . اقتصادی  تولید بازاریابی و فروش …) بایستی MBA در اولویت و اولویت استخدامی در بین مابقی رشته ها باشد. و هیچ سازمانی نمی تواند تاثیر روبه شگرف رشد MBA را در یک دهه  گذشته نادیده بگیرد حتی در سازمانهای NGOغیر انتفاعی  مثل دولت ، خدمات شهری. اموزشی مدیریت و…

مهم : در برخی موارد در گذشته دانشجویان بوده اند با روحیه کار افرینی و رشته   MBA  باعث گردید تا برنامه کسب و کار ذهنی خود را جامه عمل دهند و در بازار واقعی کسب و کار پیاده سازی نموده  و حتی در حین توسعه این پروژه در BS درس را رها کرده اند و سریع وارد بازار کار شده و با فرصتی که BS بهشان داد توانستند فرد مناسب سر مایه گذار را هم پیدا کردع و طرح خود را به طور موفق پیاده سازی کنند.

accept  سیستم رتبه بندی  MBA در دنیا :

فکر کردن در مورد رشته MBA می توند تمرین مفیدی باشد وقتی شما تصمیم می گیرید که کدام برنامه ریزی بریتان مفید تر است .سیستم های مستقل می تواند کمک کند که تصمیم اگاهانه با سه سیتم رتبه بندی مشهور دنیا بگیرید.

و در این مقیاس ما نگاهی به سه سیتم رتبه یندی مشهور دنیا می اندازیم : و توضیح خواهیم داد که چه تفاوتی بین این سه سیستم می باشد و توصیه تجربی مناسبی خواهیم نمود که کدام معیار مهمتر است قبل از اینکه تصمیم نهایی خود را برای انتخاب رشته MBA بگیرید.

مطالعه  رشته MBA یک تصمیم گیری بسیار مهمی در زندگی هر فرد می باشد. و نیازمند تخصیص زمان  بطور تمام وقت ، تلاش بسیار تعهد مالی خواهد داشت.

اگر چه این سه سیستم در سطح جهان بسیار مشهور می باشند  ولی معیار رتبه بندی آنها به طور شگرفی متفاوت می باشد چرا ؟

زیرا هر کدام از این سیستم ها از متدهای مختلفی استفاده می کنند. و چطور انتخاب می کنید بهترین گزینه  و کدام یک مفیدترین برای شما می باشد. با توجه به انتظارات و خواسته های شما :

۱-  برخی اهمیت را روی حقوق بعد از فارغ التحصیلی می دهند و تعدادمقالات  و انتشارات چاپ شده اساتید .

۲-  در دیدگاه دوم بیشتر رتبه بندی بر اساس دیدگاههای شرکتهای معتبر ، سازمانها و ارگانها نسبت به شما می باشد.

۳-  دیدگاه اخر رتبه بندی بر اساس انچه دانشجویان و مشتریان در رابطه با BS نظر میدهند.(کارگروهی ، امکانات، اموزش نرم افزاری و سخت افزاری، میزان تجارب امیخته گروهها Financial times, FT

 

پایه و اساس این رتبه بندی بر اساس ۳ گروه اصلی طبقه  بندی می گردد.

۱-  حقوق دریافتی بعد از اتمام دوره MBA و توسعه شغلی یا ارتقاء به سیستم های مدیریتی

۲-   نیروی تنوع در جذب  دانشجویان بین المللی

۳-   سطح توانایی  تحقیق و مطالعه کاربردی  BS .

معیارهای  FT :

۵۰ % از رتبه بندی بر اساس شاخص حقوق در ۲ سال اخیر می باشد.

Business week :

این سیستم رتبه بندی متفاوت بر اساس یک محور ارزیابی می کند :

رضایت مشتری ،برای بدست اوردن این معیار انها  میزان رضایت دانشجویان را طبق  فرمهای ارزیابی مشخص از طریق دانشجویان و همچنین ، احد استخدام  نیروی انسانی در سازمانها تعیین می کند که این معیار به تنهایی ۹۰% از امتیازها را به خود تخصص می دهد و مابقی ۱۰% بر اساس خروجی اساتید (کتابها و مقالات منتشر شده) می باشد.

Economist :

رتبه بندی این سیستم بر اساس دیدگاههای دانشجو می باشد و فقط بر اساس این ارزیابی با توجه به میزان اهمیت نسبی ۴ عنصر ذیل از دیدگاه دانشجو رتبه بندی می گردد.

۱-  فرصتهای شغلی مناسب

۲-  توسعه شخصی

۳-  افزایش مورد انتظار حقوق

۴-  گروههای وب حرفه ای  و ایجاد شبکه های کار یابی

رتبه بندی بالا مهم خواهد بود برای افرادی که می خواهند جایگاههای شغلی و حضوری در سطح بین المللی بدست اورند ولی این دیدگاه نمی تواند برای همه مناسب باشد ممکن است یک نفر به نبال یک MBA با دیدگاه محلی ، منطقه ای و به دنبال ساختن یک گروه کوچکتر و جایگاهی داخل کشور بسیار مناسب تر است که رویکرد متفاوتی داشته باشد.

 

***مهمترین MBA ان خواهد بود در بهترین تناسب معیارهای اشاره شده فوق قرار گرفته باشد و پاسخگوی مناسبتری برای نیاز جاری و اتی شما باشد.

 ::: خلاصه :::

♦  حقوق بالقوه : تا چه  میزان اهمیت دارد و میزان افزایش حقوق در طول زمان می تواند این معیار را برای شما ارزشمند نشان دهد.

♦  دانش و تخصص : اساتید و کارمندان

♦  برنامه تحصیلی : میزان ت تخصصی MBA در گرایشهای مختلف مالی ، بازاریابی و  مدیران ارشد.

♦  کیفیت و یادگیری : ایا  روش تدریس و متدولوژی اموزش مناسب شما خواهد بود

mba-branch

گرایش‌ها درمقطع MBA ::

– گرایش مدیریت عمومی
– گرایش منابع انسانی
– گرایش بازاریابی
– گرایش حقوق
– گرایش مدیریت آموزشی
– گرایش مالی
– گرایش فناوری اطلاعات
– گرایش مدیریت بین الملل
– گرایش مدیریت کیفیت
– گرایش مدیریت ورزشی
– گرایش مدیریت بهداشت و درمان

 

دوره های مدیریت بازرگانی در آمریکا با قابلیت اخذ بورسیه، وام با باز پرداخت بلند مدت.

پیش نیاز جهت شرکت در دوره ها ::

– پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار

– مدرک زبان بین المللی شامل آیلتس و تافل

– مدرک تحصیلی لیسانس

– توصیه نامه تحصیلی

– سابقه کار

– پروپوزال

– SOP

 

مزیت های دوره ::

– دانشگاه های معتبر جهانی

– رنکینگ

– قابلیت اخذ پذیرش به صورت مشروط بدون نیاز اولیه به مدارک زبان

– به صورت حضوری، نیمه حضوری و غیرحضوری

– قابلیت اخذ وام و بورسیه

– دانشگاه های جهانی با کمپ های مختلف در سراسر دنیا

– قابلیت ارزیابی سابقه کار به جای مدرک لیسانس برای دیپلم ها

– قابلیت تبدیل ویزای دانشجویی به کار پس از فارغ التحصیلی

  •  شهریه سالانه حداقل  $۱۵,۰۰۰
  • مقطع فوق لیسانس
  • نوع ویزا F1

MBA  توجه کنید ….

همچنین USMLE برای پزشکان علاقه مند به ادامه تحصیل در آمریکا با قابلیت ویژه نظیر پذیرش مشروط با دوره پیش نیاز زبان انگلیسی

از معتبرترین موسسات آمریکا و قابلیت ادامه تحصیل پس ازاخذ مدرک USMLE از آمریکا.

  • پاسپورت با حداقل ۶ ما اعتبار
  • مدرک تحصیلی رشته پزشکی

 

MBA      MBA
لیست دروس ارائه شده در دوره MBA :

Accounting ::

Finance ::

Marketing ::

Operation Management ::

Forensic Finance ::

Human resource management ::

Integrated Marketing Communication ::

Project management ::

Sport management ::

Information Technology ::

International Finance ::

Leadership ::

در ویکی پدیا درباره این رشته بخوانید