دانشگاه های انگلیس برای اولین بار از سال ۱۹۸۵ با رکود جذب دانشجویان خارجی مواجه شدند:

رکود جذب دانشجویان خارجی در انگلیس

تحقیقات روز چهارشنبه نشان داد که برای اولین بار در ۳۰ سال اخیر، تعداد دانشجویان خارجی در دانشگاه های انگلیس کاهش یافته است. قوانین سخت تر ویزا و شهریه های بالاتردر انگلیس باعث شده دانشجویان دانشگاه های استرالیا و آمریکا را انتخاب کنند.
تحقیق انجام شده توسط “شورای سرمایه گذاری تحصیلات عالی” در انگلیس (HEFCE) نشان داد که این تعداد از ۳۱۱۸۰۰ نفر در سال ۲۰۱۱ به ۳۰۷۲۰۵ نفر در سال ۲۰۱۲ ، اولین افت در ۲۹ سال، کاهش یافت در حالی که تعداد دانشجویان خارجی در کشورهای دیگر افزایش یافته است.
از آنجا که دانشجویان بین المللی و اتحادیه اروپا ۳۰% درآمد دانشگاه را تشکیل میدهند این دانشجویان برای بخش آموزش عالی با درآمد ۷۳ میلیارد پوند (۱۲۱ میلیارد دلار) ارزش ۷/۱۰ میلیارد پوند در سال برای شهریه ها و سایرهزینه ها را دارند.
داده هایHEFCE نشان داد که ۸/۲% از تولید ناخالص داخلی(GDP) انگلستان و تقریباً۷۶۰۰۰۰ شغل در سال ۲۰۱۱ به تحصیلات عالی اختصاص دارد.
HEFCE بیان کرد که مقررات سختگیرانه ویزا در بریتانیا برای جلوگیری از مهاجرت و شهریه بالا در انگلستان علت این کاهش تعداد دانشجویان را روشن می کند. هیچ عدد و رقمی برای اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی که شهریه های دانشگاه های خود را خودشان تعیین می کنند موجود نبود.
مدیر اجرایی، مادلین اتکینز(Madelein Atkins)، برای تحقیقات بیشترتعیین شد تا خطراتی که این رکود ممکن است به موقعیت های مالی دانشگاه ها ی انگلیس تحمیل کند و هر گونه تاثیر گسترده تررا مشخص نماید.
اتکینز در بیانیه ای گفت :”حمایت از آموزش بین المللی با کیفیت بالا، بخش مهمی از تضمین ادامه تعامل انگلستان با جهان و نیز بهره مندی از این تعامل به طور فزاینده می باشد”.
داده ها نشان داد که تعداد دانشجویان اتحادیه اروپا یی دردوره لیسانس در یک سال تقریبا یک چهارم کاهش یافته و در ۲۰۱۲/۲۰۱۳ به ۱۷۸۹۰ نفر رسیده است. این افت به دلیل شهریه سالانه است که تقریبا سه برابرشده و تا ۹۰۰۰ پوند در ۲۰۱۲ رسیده، یک تغییر که دانشجویان اتحادیه اروپایی و انگلیسی را تحت تاثیر گذاشته است.
HEFCE دریافت که تعداد دانشجویان از هند و پاکستان از سال ۲۰۱۰ نصف شده و به حدود ۱۳۰۰۰ دانشجو رسیده است.این درحالیست که دانشجویان خارجی به دلیل مقررات ویزای سختگیرانه ترنیزمنصرف شده اند.
با وجود این تعداد در حال سقوط، HEFCE دریافت که ۷۴ % از دانشجویان فوق لیسانس از خارج از کشورهستند با تقریبا تعداد مساوی از دانشجویان چینی(۲۶%) و انگلیسی(۲۳%) در دوره کارشناسی ارشد تمام وقت .
وینس کابل(Vince Cable) وزیر کسب و کار، اغلب در برابر تحمیل یک هدف مهاجرت در بریتانیاهشدار داده است، گفت: در میان چیزهای دیگر، این موضوع به استخدام دانشجویان خارج از کشور که هزینه ها را کامل پرداخت کرده و به حفظ دانشگاه ها کمک می کنند ضربه وارد می کند.”
هدف کاهش تعداد مهاجران به بریتانیا به کمتر از ۱۰۰۰۰۰ نفر در سال از طرف حزب محافظه کار مورد حمایت است.
سخنگوی وزارت بازرگانی، نوآوری و مهارت گفت: دانشجویان بین المللی سهم بزرگی در تقویت اقتصاد و زندگی فرهنگی داشته اند.
“به همین دلیل است که هیچ محدودیتی در تعداد دانشجویان قانونی که می توانند در اینجا تحصیل کنند وجود ندارد،” او در بیانیه ای گفت.
اما گروه لابی دانشگاه های انگلیس گفت که این نگران کننده بوده که تعداد دانشجویان خارجی در حال سقوط بوده در حالیکه در سطح جهان تقاضا برای آموزش عالی با کیفیت در حال افزایش می باشد.
نیکولا دندریج(Nicola Dandridge) ، مدیر اجرایی دانشگاه های انگلیس، گفت که انگلیس به سیاست هایی نیاز دارد که دانشجویان را جذب کند تا با سیاست های ارتقایی کشورهای رقیب مطابقت داشته باشد.
“این باید با یک استقبال از دانشجویان واقعی بین المللی پشتیبانی شود که شامل قوانین ویزا و مهاجرتی متناسب می باشد” .او قبل از انتخابات ۲۰۱۵ بریتانیا این مطلب را گفت .

منبع مطلب رکود جذب دانشجویان خارجی در انگلیس

انتخاب رشته اصلی برای ادامه تحصیل در آمریکا یا کانادا

در دانشگاههای آمریکای شمالی، برنامه اصلی شما برای تحصیل رشته اصلی (Major) نامیده می شود. انتخاب رشته اصلی یک تصمیم هیجان انگیز است و شما باید در انتخاب رشته دقت لازم را بعمل آورید.همچنین باید موقع اقدام به انتخاب رشته، رشته علاقه اتان را در نظر بگیرید، اما ضروری نیست تصمیم نهایی را تا زمانیکه در دانشگاه هستید اعلام کنید.

 انتخاب رشته اصلی برای ادامه تحصیل در آمریکا یا کانادا

چه زمانی رشته اصلی را انتخاب کنیم؟

لازم نیست رشته اصلی اتان را موقع ورود به دانشگاه یا قبل از شروع مقطع کارشناسی انتخاب کنید. در بسیاری از دانشگاهها شما باید در پایان سال دوم تحصیلی دانشگاه تصمیم به انتخاب رشته اصلی بگیرید. با این حال، قبل از اقدام به انتخاب رشته اگر بدانید روی چه زمینه تحصیلی میخواهید تمرکز کنید، می توانید دانشگاههای را پیدا کنید که در رابطه با موضوع مورد علاقه اتان برنامه های آموزشی قوی تر و موثرتری را ارائه می دهند.

چگونه رشته اصلی را انتخاب کنیم؟

انتخاب رشته اصلی یک انتخاب شخصی مهم است. مشاوران متخصص ما در مورد انتخاب رشته به شما کمک میکنند: همین الان با آنها تماس بگیرید. دانشجوها بر اساس فاکتورهای مختلف مانند علایق شخصی، توانا بودن در رشته تحصیلی خاصی در مقطع دبیرستان، و اهداف شغلی رشته اصلی اشان را انتخاب میکنند. قبل از انتخاب رشته همه شرایط و فاکتورها را مد نظر داشته باشید.

علایق شما چیست؟

دو سال آخر تحصیلی دانشگاه اتان حسابی روی کلاسهایی که به رشته اصلی مرتبط می شود متمرکز میشود و رشته اصلی اتان ممکن است به زندگی شغلی و آینده تان منتهی شود.انتخاب یک رشته اصلی در زمینه ای که بهش علاقمند هستید و از تحصیل آن لذت میبرید به شما کمک میکند که بطور کامل خود را به دانشگاه و درس و خط مشی اتان متعهد کنید.

توانایی تحصیلی و نقاط قوت شما چیست؟

علاوه بر مد نظر قرار دادن علاقه شخصی اتان همچنین باید بسنجید که در چه زمینه ای توانایی ادامه تحصیل دارید.

توانا بودن در یک موضوع (زمینه) خاص در مقطع دبیرستان لزوماً به این معنی نیست که حتمن باید رشته اصلی دانشگاهتان را هم در آن زمینه انختاب کنید. اما چیزی که باید مد نظر داشته باشید این است که زمینه ای را برای ادامه تحصیل در رشته اصلی انتخاب کنید که هم در دانشگاه و هم در زندگی شغلی اتان در آن موفق تر و کارآمدتر هستید.

 انتخاب رشته اصلی برای ادامه تحصیل در آمریکا یا کانادا

اهداف شغلی (خط مشی) شما چیست؟

انتخاب رشته اصلی انتخاب یک شغل و حرفه (خط مشی) نیست. آموزش فراگیر آمریکای شمالی شما را با انواع مختلفی از مهارتها- شامل تفکر انتقادی، ارتباطات کلامی و نوشتاری و سازماندهی- که شما برای رقابت کردن بر سر شغل بعد از فارغ التحصیلی- آشنا می کند. اگر شما رشته تخصصی مثل پرستاری را انتخاب کنید احتمالا بعد از فارع التحصیلی چندین خط مشی شغلی وجود خواهد داشت تا انتخاب کنید و حق انتخاب با شما خواهد بود که حرفه مورد علاقه اتان را دنبال کنید. بسیاری از دانشجوبان خارجی  رشته های اصلی حرفه ای-محور زیر را انتخاب میکنند:

  • بازرگانی ( تخصص هایی عمومی مانند حسابداری، امور مالی، تجارت بین الملل و مدیریت مهمانداری)
  • مهندسی
  • سیستم اطلاعاتی و علوم کامپیوتر
  • روابط بین الملل
  • ارتباطات ( به ویژه روزنامه نگاری و بازاریابی)

چه می شود اگر نتوانیم روی انتخاب رشته اصلی تصمیم بگیریم؟

اگر نمی توانید در مورد تحصیل چه رشته ای در دانشگاه قبل از پذیرش در یکی از دانشگاههای آمریکا و کانادا، نیازی نیست نگران باشید- آن شانس شما را برای پذیرش کم نمی کند. بسیاری از دانشجویان خارجی مقطع کارشناسی دانشگاههای آمریکای شمالی سال اول تحصیلی خود را بدون اعلام رشته اصلی شروع می کنند. و از آنجایی که شما معمولاً شرایط تحصیلی عمومی در طول دو سال اول تحصیل اتان را بدست آورده اید، پشت سر دانشجوهایی که در حال حاضر انتخاب رشته کرده اند قرار داده نخواهید شد.

انتخاب هایی بیشتر

برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

انتخاب رشته هایی عمومی 

ممکن است انتخاب رشته اصلی سخت باشد و یا نتوانید موضوعی را که علاقمندی اتان را نشان دهد شناسایی کنید. یا علاقمند به موضوعات مختلف هستید و نمی توانید از بین آنها یکی را انتخاب کنید! انتخاب یک رشته اصلی باز به شما اجازه می دهد که انعطاف پذیری لازم برای پیدا کردن حوزه تحصیلی ویژه ای را داشته باشید. این رشته ها طیف گسترده ای از انتخاب های تحصیلی و شغلی را ارئه می دهند:

  • بازرگانی
  • اقتصاد
  • ارتباطات
  • علوم اجتماعی

تغییر رشته اصلی

سیستم دانشگاهی آمریکا بسیار انعطاف پذیر است. بسیاری از دانشجویان در طول دوران تحصیل رشته اصلی خود را گاهی بیش از یکبارتغییر می دهند، هر چند که تغییر رشته ممکن است باعث شود زمان بیشتری را برای تحصیل در آمریکا سپری کنید.

تحصیل در بیش از یک رشته اصلی در یک زمان

بعضی از دانشگاهها برنامه های آموزشی رشته اصلی دوگانه ( رشته دو جانبه)، و یا تلفیقی از رشته اصلی و رشته فرعی یا کهاد (مجموعه درسهایی است که رشته فرعی تحصیلات دانشگاهی را تشکیل می دهد که بوسیله یک یا چند گروه آموزشی عرضه می شود. امروزه واژه “تخصصی” بجای آن استفاده می شود) را ارئه می دهند. در پایان تحصیلات در هر رشته یک مدرک اخذ می کنید و هر دوی آنها به شما اجازه می دهند همزمان بر روی بیش از یک زمینه تحصیلی تمرکز کنید.

رشته های اصلی دوگانه توازن مساوی در هر زمینه تحصیلی به شما می دهند. اگر همزمان با رشته اصلی یک رشته فرعی هم انتخاب کنید بیشتر مطالعه و تمرکز شما روی رشته اصلی و رشته فرعی رشته دوم شما خواهد بود. بهتر است یک رشته اصلی که شما را برای آینده شغلی آماده و یک رشته فرعی که علاقه شخصی اتان را ارضاء می کند انتخاب کنید. رشته فرعی شما می تواند طوری انتخاب شود که در تخصصی تر کردن رشته اصلی شما، برای جذب بهتر در بازار کار استفاده شود.

برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.